Mis on soojuspump ja kuidas see toimib?

Soojuspump on osa kodu kütte- ja jahutussüsteemist ning see paigaldatakse väljaspoole sinu eluruumi. Sarnaselt õhukonditsioneeriga võib soojuspump sinu kodu jahutada, kuid suudab seejuures ka soojust pakkuda. Jahedamatel kuudel tõmbab soojuspump külmast välisõhust soojust ja edastab selle siseruumidesse ning soojematel kuudel eemaldab see siseõhust soojust, et sinu kodu jahutada.

Soojuspumbad töötavad elektritoitel ja edastavad soojust külmutusagensi abil, et pakkuda kasutajatele aastaringselt mugavust. Kuna soojuspump saab hakkama nii jahutuse kui ka soojustamisega ei pea majaomanikud mõlema otstarbe jaoks endale eraldi süsteeme paigaldama.

Millist tüüpi soojuspumbad olemas on?

Kaks levinumat tüüpi on õhk- ja maasoojuspumbad. Õhksoojuspumbad edastavad soojust siseõhu ja välisõhu vahel ning on populaarsemad elamute kütmiseks ja jahutamiseks.
Maasoojuspumbad edastavad soojust sinu kodus oleva õhu ja väljas oleva pinnase vahel. Tihti on selleks maapind mõnikord aga ka vesi ( õhk-vesi soojuspump). Selliste soojuspumpade paigaldamine on kallim, kuid tavaliselt on need ka tõhusamad ja neil on madalamad kasutuskulud, kuna maapinna temperatuur on aastaringselt suhteliselt ühtlane.

Kuidas soojuspump toimib?

Soojuspumbad kannavad soojust ühest kohast teise erinevate õhu- või soojusallikate kaudu. Õhksoojuspumbad liigutavad soojust kodus oleva õhu ja väljaspool kodu asuva õhu vahel, maasoojuspumbad aga edastavad soojust kodus oleva õhu ja väljaspool kodu asuva maapinna vahel.

Kus soojuspumbad kõige efektiivsemalt toimivad?

Majaomanikud, kes vajavad uut kütte- või jahutussüsteemi, peaksid enne soojuspumba ostmist mõtlema, millises kliimas nad elavad. Soojuspump on kasutamiseks üldiselt levinum pehmemas kliimas, kus temperatuur ei lange palju alla nulli.
Külmemates piirkondades võib soojuspumpa vajadusel aga alati kombineerida ka ahjuga, et kütta energiasäästlikult kõige külmematel päevadel. Kui välistemperatuur langeb soojuspumba tõhusaks tööks liiga madalale, kasutab selline süsteem soojuse genereerimiseks hoopis ahju. Sellise kombineeritud süsteemi kasutamine on väga energiasäästlik ja kulutõhus.

Kuidas soojuspump jahutab ja soojendab?

Soojuspumbad ei tooda ise soojust. Nad jaotavad soojust ümber õhust või maapinnast ning kasutavad soojuse ülekandmiseks külmutusagensit, mis ringleb ventilaatori ja väliskompressori abil.
Jahutusrežiimis neelab soojuspump soojust sinu siseruumidest ja vabastab selle õue. Kütterežiimil neelab soojuspump soojust maapinnast või välisõhust (isegi külma õhu) ja vabastab selle sooja õhuna siseruumidesse.